אימון כושר אישי – מי, כמה ולמה?

שפות מדוברות וכתובות הן פועל יוצא של התרבות בתוכה הן צומחות. לדוגמה, נהוג לומר כי לאסקימואים ישנן כמה עשרות מילים המתארות שלג, ואין להם ולו מילה אחת המתארת מדבר או סופת חול. באופן מפתיע, גם במדינה הקטנה ומוצפת מסלולי הכושר הגופני שלנו, השפה, עדיין איננה עומדת במלואה על הניואנסים הדקים שבין Personal Trainer ל- Fitness Coach בין מאמן כושר אישי למאמן כושר (בהתאמה לאנגלית).

כפי שניתן לראות, באנגלית, מדובר בשני מונחים שונים לגמרי, אבל היות ובעברית עסקינן, נעמוד קצת על ההבדלים בין שני סוגי אנשי המקצוע הללו.

לקום ולקבל החלטה

פרימיום פיטנס – אימוני כושר מקצועיים ומהנים ברמה הגבוהה ביותר ובשיטה יחודית המבטיחה תוצאות. לחברה מעל 35 מאמנים ומדריכים בכל תחומי הכושר והבריאות שמגיעים עד אליך (פילאטיס, עיצוב, הדרכות ריצה, הדרכות שחייה, TRX, קיקבוקס, אירובי דאנס, אימון פונקציונלי, פיטבול, חיטוב הגוף, גמישות ויציבה, אימוני כוח, אימון בדופק גבוה, HIT, אקסטרים, שיקום CORE ועוד…).

לייעוץ מקצועי ולפרטים נוספים התקשרו עכשיו: 03-7444699

צפו בהמלצה של שלומי שבת:

היכן מתבצע האימון – בבית או בחדר הכושר?

אחד ההבדלים הבולטים העיקריים בין מאמן אישי למאמן כושר הוא המיקום בו הם מבצעים את העבודה שלהם. על פי ההגדרה, מאמני כושר הם בעלי מקצוע המועסקים על ידי חדר כושר כדי לעזור למתאמנים החברים בו לגבש תוכנית אימון ולעבוד על פיה. מאמן כושר אישי, מאידך, הוא האדם שיעזור לכם להשיג את רמת כושר הגופני שאתם רוצים על ידי אימון כושר אישי, אשר עשוי להתבצע בביתכם או בכל מקום בו תבחרו לבצע אותו.

ההבדל בין עבודה על בסיס קבוע בחדר כושר לבין אימון המתבצע בבית עשוי ליצור הבדל עצום ברמת האפקטיביות של אימון הכושר שלכם. באופן ספציפי, ישנם כאלה מאיתנו שיעדיפו לבצע אימון כושר אישי באופן פרטי בנוחות ביתם, בעוד ישנם אחרים ימצאו באימון בסביבה ציבורית יותר את הפתרון למגבלות מסוימות שלהם (כמו חוסר מוטיבציה וכד’).

לא ניתן לקבוע באופן חד משמעי כי דרך אחת עדיפה על רעותה, מאחר שכל זה באמת מסתכם בהעדפות הפרטיות של המתאמנים. חלקם יפיקו את מרב התועלת מעבודה בבית תחת הדרכתו הפרטנית של מאמן כושר אישי, בעוד אחרים – לא.

עפרי בר

סוג השירות

רבים מאיתנו כנראה אינם מכירים את ההבדלים בין מאמנים אישיים למאמני כושר מהאספקט של השירות שהם מספקים ללקוחותיהם. מאמני כושר ידריכו אתכם באימון בחדר הכושר כדי שתבצעו ביעילות את האימונים שנקבעו בלוח הזמנים שבתוכנית אימון כושר אישי. הם ישימו לב לעבודה בפועל כמו מספר הסטים, חזרות, הרמות, קצב הלב והקצאת המשקל המקסימלי.

מאמן כושר אישי, מצד שני, לא רק מספק את אותו שירות, למעשה, הוא הולך מעט רחוק יותר, באמצעות בניית מערכת יחסים אישית איתכם, הלקוחות. מטרתו היא להגיע אליכם ברמה נפשית, פיזית וחברתית. הם כמו מורים שעובדים יד ביד עם הלקוח כדי להשיג את הגוף המתאים שאתם חולמים עליו. מאמן כושר יוודא שאתה מתנהל נכון, ולעומתו, מאמן כושר אישי מקצועי חש אחריות על מטרותיכם ולהופך אותן ל”שלו”.

טכניקות ושגרת האימונים

קיים הבדל בין שיטות האימון המסופקות על ידי מאמנים אישיים ומאמני כושר. מאמני כושר אישיים בעיקר מסתמכים על טכניקות ושגרות אימונים הקשורות בספורט ובאתלטיקה. ערכות המיומנויות שלהם מושחזת חזק על ידי הרקע שלהם באימוני אתלטיקה ובבניית תקשורת וקרבה עם הלקוחות. מאמני כושר בקיאים היטב בהיבט הטכני “לבנות כושר” או “להיות בכושר”.

שגרת האימונים בחדרי הכושר הם מוקד ההתמחות העיקרי של מאמנים אלה. למרות היותם מומחים בפיתוח הגוף ובכושר גופני באמצעות מכונות ותרגילים, מאמנים אלה כמעט ואינם בקיאים גם בתקשורת ובבניית הקשרים עם הלקוחות, משום שקרוב לוודאי שזה איננו חלק מתיאור התפקיד שלהם.

אימון כושר כללי לעומת אימון כושר אישי

הדילמה היא האם אימון כושר אישי טוב יותר מסוגי אימון כושר אחרים. על נושא זה, נסב הדיון גם בפורומי בריאות וכושר מקוונים. עם זאת, לקבוע באופן חד משמעי כי צורת אימון ספציפית יעילה יותר מהשנייה עשוי להיות מאתגר למדי. מכיוון שאנו מצביעים על ההבדלים בין השניים, הבה נעשה גם השוואה מהירה – ראש בראש:

מאמני כושר, ללא ספק, יוכלו לספק לכם תוכנית אימוני כושר ושגרת האימון יעילות. מטרתם היא לנתב אתכם להשגת הגוף הרצוי. כדי לעשות זאת, הם אומרים לכם די הרבה מה לעשות וכיצד אתם צריכים לעשות שאת. עם זאת, שם זה נגמר. אין צורך ביחסים אישיים עם מאמן הכושר כדי להשיג תוצאות יעילות. זה עשוי להיות לא מוצלח עבור אנשים מסוימים, שיש להם קשיי תפקוד תחת לחץ של מאמן.

מאמן כושר אישי גם הוא מדריך אתכם, בונה תוכניות אימון ושגרות תרגול עבורכם, בדיוק כמו שמאמן כושר עושה, אבל בדרך זו, זה יהיה בקצב שלכם. מטרת אימונים כאן איננה להפעיל עליכם לחץ להשיג את המטרות, אלא לעודד ולהניע אתכם להשיג את המטרות שלכם – גוף מתאים. זה מאד יעיל עבור אנשים המעדיפים להתאמן באופן פרטי הרחק מעיניים שיפוטיות.

מי אומר מה לעשות?

מאמן כושר ישאל אתכם מה אתם להשיג ויאמר לכם כיצד אתם יכולים להשיג זאת. רוב הזמן, הוא זה שיאמר מה לעשות. המטרה היא להגיע לכושר מתאים וזה מה שהוא ישיג לכם. מאמן כושר אישי ניגש למתאמן מזווית שונה – אתם תהיו אלה האומרים לו מה אתם רוצים ואיך אתה רוצים להשיג זאת, כמובן שהוא ידריך אתכם ויוודא שאתם בנתיב הנכון למטרה, אבל הוא לא יהיה זה שיקבע את הקצב או ירדה בכם.

כעת, כאשר אתם יודעים את ההבדלים בין מאמן כושר אישי למאמן כושר, זהו הזמן לבחור את מי שילווה את המסע שלכם אל הגוף החטוב ואל הכושר הגופני הטוב. בשורה התחתונה, הבחירה מתבצעת על פי העדפותיכם, שכן, אתם היחידים שיודע איזה מהנתיבים יהיה הטוב והיעיל ביותר עבורכם.

ליעוץ מקצועי ותיאום אימון אישי, פנו אלינו, צוות פרימיום פיטנס.