המדריך השלם לבחירת מאמן כושר פרטי

בעידן הלחוץ של ימינו, המשאב הנדרש ביותר הוא זמן. לכן, אם החלטתם לעשות את הצעד הראשון ולהיכנס לכושר, הצד ההגיוני הבא אחריו, הוא עבודה עם איש מקצוע – מאמן כושר פרטי. מה למאמן פרטי ולחסכון בזמן? אתם בוודאי תוהים.

ובכן, למעשה, מאמן כושר פרטי הוא האדם שיחסוך לכם זמן אימון מיותר המבוזבז על אימונים שאינכם צריכים, והוא גם האדם שפגישה איתו תדרבן אתכם להתאמן גם בימים שלא כל כך בא לכם ותמנע את זמן ההתחבטות (אין ברירה, קבעתם אימון, אתם לא יכולים להבריז, כי גשום בחוץ!). הוא גם האדם שיכוון אתכם לניצול מקסימלי של הזמן שאתם שוהים בחדר הכושר שלכם, כך שמבחינת חסכון בזמן, מאמן כושר פרטי הוא הפתרון האידיאלי.

גם בתחום אימון הכושר הפרטי ישנם מאמנים טובים ופחות טובים, מתאימים ופחות מתאימים, ולפעמים, ההתחברות עם מאמן הכושר הנכון, יכולה ליצור הבדל של שמיים וארץ בהתייחסות שלכם אל ה”צורך” להתאמן גם כשלא מתחשק לכם, להשפיע על ההוצאה הכספית הנלוות לאימונים כאלה, וגם, על השורה התחתונה, העניין שלשמו כולנו מתאמנים – תוצאות האימונים.

מאמן כושר פרטי

כיצד תבחרו את מאמן הכושר האישי המתאים והנכון עבורכם?

הסמכות והתמחויות מקצועיות – בלי קיצורי דרך, או תירוצים מיותרים, מאמן מקצועי חייב להיות מסוגל להראות לכם הסמכת מדריך כושר מוסמך, המוענקת למסיימי קורס מדריכים באחד ממוסדות ההסמכה המורשים לכך. בד”כ, המדובר בקורס מדריכי חדר כושר של מוסד כמו מכון וינגייט, קמפוס שיאים, מכללת אוהלו וכד’. על בסיסי הכרחי זה, נוספות התמחויות בתחומים שונים, אשר מהוות את ההבדל בין מאמן כושר שחי את התחום ומקצועי בו, לבין מישהו שכנראה היה לו מעט זמן פנוי בין טיול אחרי הצבא לתאילנד לבין תחילת לימודי התואר הראשון, אז הוא עבר את הקורס הבסיסי ושם נעצרה ההכשרה המקצועית שלו.

כתבה מומלצת: טיפול בתנועה בסגנון SHIN SEN DO

ניסיונו של המאמן – תרגול מביא לשלמות, וזה נכון גם לגבי מאמני כושר פרטיים. למאמן שפועל בשטח (תרתי משמע) מספר שנים, פיתח את היכולת לחוש את המתאמן שלו, ולכן, גם להציע לו את השיטות והגישות שתעבודנה עליו בצורה הטובה ביותר. נכון, יש משהו מרענן במאמני כושר חדשים וטריים, שזה עתה נפלטו לשוק העבודה, אבל אם אתם רוצים ללכת על תוצאות טובות ובטוחות, העדיפו את שועל האימונים הוותיק והמנוסה.

אישיותו של המאמן – אם עברתם גיל מסוים, אתם אמורים לדעת איזה סוג של מוטיבציה מניע אתכם בצורה הטובה ביותר. ישנם כאלה שזקוקים למאמן בסגנון רס”ר טירונות זועף ונוזף, אחרים, יפיקו תוצאות מוצלחות יותר בעזרת מאמן כושר פרטי תומך, מקשיב ומעודד. לסגנונו האישי של המאמן יש חלק גדול בהצלחה שלכם ובדרך שלכם אליה.

גישת המאמן (ה”פילוסופיה” שלו) – מדובר בנקודה קשה להגדרה, אבל קריטית, מאחר והיא זו, שעשויה, בסופו של דבר לעצב את החוויה שלכם. כיצד פיתח המאמן את תוכנית האימונים שלו, ועל איזה אמונות/יסודות היא מושתתת? האם האימון מבוסס על שהיה בחדר הכושר או על אימונים באוויר הפתוח? האם גישת האימון שלו דוגלת בשימוש באביזרים ומכשירים או לא? במידה וידועות לכם מטרותיכם והעדפותיכם, שוחחו עם המאמן וודאו שגישתו עולה איתן בקנה אחד.

עלויות – בדיוק כמו הניסיון, האישיות וגישתו של המאמן, גם העלויות משתנות בין מאמני כושר פרטיים ומתפרשות על טווח רחב למדי. הן תלויות בהתמחויות של המאמן, ברמת הביקוש הקיים לאימונים פרטיים איתו ובגורמים נוספים. לפני שאתם מתחילים בחיפוש אחר המאמן הספציפי לכם, זה יהיה רעיון טוב לשבת ולברר לעצמכם מהו התקציב העומד לרשותכם, ועל פיו, לסמן מספר מאמנים אפשריים. גם במידה והתקציב שלכם זעום מהנדרש, אל תתייאשו, מאחר וחלק מהמאמנים מציעים מפגשים פרטיים-למחצה או הנחה בעת התחייבות על סדרת אימונים.

זמינותו של המאמן – מאחר ועקביות היא המפתח לאימונים ולעבודה עם מאמן, שאלו את המאמן על לוח הזמנים שלו. כמה לקוחות יש לו כרגע? האם הפגישות מתנהלות במועדים קבועים בכל שבוע, או שהן נקבעות מחדש בכל פעם? כמה זמן מראש תצטרכו לקבוע אימון, האם תוכלו (במידת הצורך) להשתלב במקום לקוחות שביטלו אימון , ומהי מדיניות הביטולים שלו (כמה זמן הודעה מראש וכן הלאה).

מעקב אחר התקדמות – בנוסף לכך שתוכנית האימונים הפרטנית מבוססת על מטרותיכם ועל התחושה האישית שלכם לגבי השינויים ברמת הכושר, המאמן זקוק לשיטת מעקב אחר ההתקדמות. ישנן קריטריוני מדידה שונים (למשל, ירידה במשקל או עלייה בנפח השרירים), כך שמומלץ לוודא כי שיטת המעקב אחר ההתקדמות של המאמן תואמת את זו של המטרה שבכוונתכם להשיג.

מוניטין והמלצות – המחמאה הטובה ביותר שיכול לקבל איש מקצוע (כל תחום) היא המלצה עליהם. במקרה של מאמני כושר, קרוב מאד לכך, ממוקם מראה העיניים. כלומר, כאשר אנשים רואים את תוצאות האימון עם מאמן כושר פרטי על לקוחותיו (במיוחד כאשר התוצאות דומות למה שמבקש הרואה להשיג, כמו הרזיה או מיצוק הגוף), מדובר בהוכחה האולטימטיבית ליכולותיו של המאמן. לכן, כאשר אתם בוחנים ומתלבטים בין מאמנים שונים, בקשו מהם מידע על סיפורי הצלחה או המלצות. למאמנים טובים לא תהיה בעיה לספק לכם שפע של כאלה.

קרא גם: טיפים לכושר וחיטוב

לסיכום: למרות כל ההמלצות שמנינו למעלה, הדבר החשוב ביותר בבחירת מאמן כושר פרטי הוא הכימיה שבין המתאמן למאמן. כך שהקשיבו לתחושת הבטן שלכם, וחפשו מאמן בעל ידע וניסיון שאתם מתחברים אליו. אמנם, יתכן כי המטרות שלכם תושגנה בפרק זמן ארוך יותר, אבל המוטיבציה וההנאה שאתם מפיקים מהתהליך עצמו חשובות לא פחות מכך.

ליעוץ מקצועי ותיאום אימון אישי, פנו אלינו, צוות פרימיום פיטנס.