איך מתחילים לרוץ

מה לא נאמר כבר על ריצה? ספורט שבאופיו הוא תחרותי אך גם מאוד עממי. בשנים האחרונות אנו רואים עלייה בנפח הרצים במחוזות מדינת ישראל, מעין טרנד או אורח חיים שאנשים הנחילו לעצמם. אנו רואים אנשים רצים כל הזמן, בפארקים, ברחובות, בחוף הים, במירוצים קצרים ובשנים האחרונות כל אדם שלישי עושה פעילות אירובית.

אז איך בעצם מתחילים לרוץ?

ראשית, כמו כל דבר אותו נרצה לשמר לאורך זמן, להנות ממנו ולהימנע מפציעות, אנו נתחיל בהדרגה. לכל אדם נקודת פתיחה שונה לריצה, טכניקה שונה ומרחקים התחלתיים שונים. אך לצורך העניין נתחיל מנקודת האפס, בואו נתמקד ברצים המתחילים.

אנשים רבים אשר קמו זה עתה מן הכורסא ומעוניינים לרוץ, יגלו שהמשימה לא פשוטה: הם מתעייפים מהר מריצה של כמה מאות מטרים. במצב זה הדבר הנכון לעשות הוא לרוץ כמה מאות מטרים, לעבור להליכה, לחזור לריצה, לעבור להליכה, לחזור לריצה וכן הלאה. לאט לאט כמות הפעמים שעוברים להליכה במהלך הריצה תפחת והריצה תהפוך להיות ריצת רצף. אימון ריצה-הליכה שתיארנו כרגע הוא אימון ריצה מעולה אשר יכול להכניס אנשים מתחילים לעולם הריצה, הדבר הכי חשוב הוא להתחיל בעצימות מתונה ובזמן קצוב ומועט בפעמים הראשונות, משהו כמו אימון של 20-25 דקות.

כמו כן יש לשלב בתוכנית האימונים תרגילי חיזוק לגוף ולשרירי הרגליים, בדגש על שרירי הליבה והשרירים המייצבים. תרגילים אלו יכינו את השרירים, הרצועות והגידים שבגופנו לקראת כניסה אינטנסיבית יותר לעולם הריצה וימנעו פציעות שיכולות להיגרם עקב חולשה בשרירי הליבה.

דבר חשוב נוסף הוא הציוד איתו נכנס לעולם הריצה. שימוש בציוד נכון לריצה ימנע פציעות מיותרות אשר עלולות להיגרם. יש להתאים נעל ריצה נוחה ונכונה לרגל הספציפית של כל רץ ורץ. כמו כן יש לשים לב לבלאי הנעליים ולהחליפן אחת לכמה חודשים.

תהנו!

ליעוץ מקצועי ותיאום אימון אישי, פנו אלינו, צוות פרימיום פיטנס.